Keystone logo
Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

מבוא

"מאז תחילת הלימודים, הפכתי לעקרון שלי שבכל פעם שאמצא דעה נכונה יותר, אני מיד אוותר על הדעה שלי, הפחות נכונה, ואאמץ בשמחה את הדעה המוצדקת יותר, בידיעה שכל מה שאנחנו יודעים הוא רק דעה. קטע אינסופי של מה שאנחנו לא יודעים."

יאן הוס, פילוסוף ורפורמטור הכנסייה, בוגר הפקולטה לאמנויות

הפקולטה לאמנויות באוניברסיטת צ'ארלס היא כיום אחד ממוסדות המחקר והחינוך הגדולים והחשובים ביותר באמנויות ומדעי הרוח במרכז אירופה. הפקולטה נוסדה בשנת 1348 על ידי המלך הצ'כי ולימים קיסר הרומאים הקדושה קרל הרביעי שהקים אותה כאחת מארבע הפקולטות של אוניברסיטת פראג, לימים נקראה על שמו אוניברסיטת צ'רלס - האוניברסיטה העתיקה ביותר במרכז אירופה ממזרח לצרפת ומצפון ל. האלפים. מאז זה היה המרכז האינטלקטואלי של ארצות צ'כיה: בוגרי הפקולטה, מעשיהם ורעיונותיהם, מעצבים את החברה והתרבות הצ'כית וברגעים המכריעים של ההיסטוריה הצ'כית, הפקולטה לאמנויות תמיד הייתה ב- לב ליבם של האירועים.

האם ידעת ש…

… המחלקה ללימודי מצרים עובדת במצרים בחמישים השנים האחרונות וגילתה תגליות משמעותיות? הגילוי שלהם של קברה של מלכה מצרית לא ידועה באבוסיר בסתיו 2014 נבחר לאחד מ-10 הממצאים הארכיאולוגיים הגדולים ביותר ב-2014.

… בשנת 2014, הוענק לפרופסור Tomáš Halík פרס טמפלטון היוקרתי, שניתן לאנשים ש"תרמו תרומה יוצאת דופן לאישוש הממד הרוחני של החיים"?

... פרופסור מרטין הילסקי תרגם את יצירותיו השלמות של ויליאם שייקספיר לצ'כית?

הִיסטוֹרִיָה

הפקולטה לאמנויות נוסדה כאחת מארבע הפקולטות המקוריות של אוניברסיטת צ'ארלס - המוסד הוותיק ביותר להשכלה גבוהה במרכז אירופה - על ידי הוצאת אמנת הקרן ב-7 באפריל 1348. קרל הרביעי, במרדף אחר מדיניותו הממלכתית והשושלת, שאף להקים את ממלכת בוהמיה כמרכז האימפריה הרומית הקדושה. תוכניתו הייתה לרכז חוקרים מבית ומחוץ לפראג, שהפכה לעיר המגורים שלו ובכך לחזק את בסיס כוחו. בתקופות טרום-הוסיטיות, שני שלישים מכלל תלמידי האוניברסיטה היו סטודנטים של הפקולטה האמנותית שם רכשו את הידע הדרוש כדי שיוכלו ללמוד בשלוש הפקולטות האחרות (תאולוגיה, רפואה, משפטים). אחת הפריבילגיות שממנה נהנתה הפקולטה הייתה הזכות להעניק תארים שניים ודוקטורנטים שזיכו את נושאיהם ללמד בכל אוניברסיטה אירופית.

במהלך שתי המאות שלאחר מלחמות ההוסיטים, הפקולטה לאמנויות ליברליות הייתה לב ליבה של האוניברסיטה כולה. מאז המאה השבע עשרה, היא נקראה הפקולטה הפילוסופית. מראשיתה ועד אמצע המאה התשע-עשרה שימשה פקולטה שתכניתה נועדה לספק השכלה גבוהה מכינה לתלמידי העתיד של הפקולטות האחרות. מהמאה השמונה עשרה ואילך, מספר הדיסציפלינות האקדמיות החל לגדול: מלבד פילוסופיה, ניתן היה ללמוד אסתטיקה, מתמטיקה, אסטרונומיה, מדעי הטבע, הנדסה, כלכלה, חינוך והיסטוריה. במאה התשע-עשרה, מלבד לימודי המזרח, ארכיאולוגיה ולימודי דת, חלו התפתחויות משמעותיות בתחום הפילולוגיה, והוכנסו תארים בצ'כית, איטלקית, צרפתית, אנגלית ועברית. לאחר הרפורמות של 1849–1850, שוחררה הפקולטה מתפקידה הפרופדוטי ורכשה שוויון לשאר הפקולטות. בשנת 1897 הורשו נשים ללמוד בפקולטה הפילוסופית.

הפקולטה שמרה על משמעותה בארצות צ'כיה גם לאחר חלוקת אוניברסיטת פראג לחלק צ'כי וחלק גרמני ב-1882. במהלך מה שמכונה הרפובליקה הצ'כוסלובקית הראשונה (1918–1938), חיי האוניברסיטה עוצבו במיוחד על ידי ניתוק הפקולטה למדעי הטבע בשנת 1920 ועל ידי רכישת בניין חדש על סוללת הוולטאבה - זה שבו אתה עדיין מוצאים את רוב המחלקות ואולמות ההרצאות. סגירת הפקולטה על ידי הכיבוש הנאצי ב-1939 גררה רדיפה אכזרית של מורים ותלמידים כאחד. השנים היצרניות והנלהבות שלאחר תום מלחמת העולם השנייה הגיעו לסיומן אלים ב-1948 עם ההפיכה הקומוניסטית וארבעים השנים הבאות של המשטר הקומוניסטי. עזיבתם הכפויה של עשרות מורים מצטיינים והכנסתם של מקצועות מרקסיסטים-לניניסטים הביאו לדעיכה המהירה של המחקר וההוראה. התקוות לשינוי חברתי נרחב בסוף שנות ה-60, מה שנקרא "אביב פראג" שבמהלכו החלה הפקולטה להזמין בחזרה אישים משמעותיים של אז, כמו הפילוסוף יאן פאטוצ'קה, נמחצו על ידי הפלישה הסובייטית באוגוסט 1968. בינואר 1969 התאבד יאן פאלאך, סטודנט של הפקולטה, בהצתה עצמית במחאה פוליטית. הכיכר בה נמצא הבניין הראשי והספרייה המרכזית של הפקולטה לאמנויות נושאות את שמו. לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי ועזיבתם של חסידיו שנפגעו ב-1989, הפקולטה ביססה את עצמה שוב כאחד המוסדות היוקרתיים ביותר במדעי הרוח הן בצ'כיה והן במרכז אירופה.

תכונות הקמפוס

  מלגות ומימון

  מיקומים

  • Prague

   Faculty of Arts Charles University in Prague Jan Palach Square 2 116 38 Prague 1, , Prague

  שאלות