דוקטורט בביומכניקה

כללי

תיאור התכנית

ביומכניקה היא תחום בינתחומי של מדע, אשר מבוסס על הידע של אנטומיה וביוכימיה, עוסק במבנה המכני ובהתנהגות מכנית של מערכות חיים ובאינטראקציות המכאניות ההדדיות שלהם. גישה ביו-פיזית והנדסית מתודולוגית לפתרון משימות נתמכת שם על ידי מידה רבה של ידע בעל אופי ביולוגי. המחקר מתבצע ברמות שונות של הבחנה, החל במיקרו-מכאניקה (ברמת התא) ועד למערכות מקרו-חיות (כגון ביומכניקה אנושית). יישומים של ביומכניקה ניתן נתקל במספר תחומים של מדע ופעילויות מקצועיות.

ביומכניקה שתופסת באופן זה יכולה להיות מנוצלת לא רק בתחום המחקר הבסיסי, אלא גם במגוון רחב של פעילויות מקצועיות, כגון רפואה שיקום, ארגונומיה, הנדסה משפטית וביו-רפואית, ספורט וכו '. מחלקת ההדרכה של אוניברסיטת צ'רלס האקדמיה הצ'כית למדעים מאפשרת חינוך בין-תחומי בלימודי דוקטורט בקנה מידה נרחב ומכוונת ליישום הספציפי.

תכנית הלימודים של הסטודנטים מותאמת אישית במיוחד בהתאם לצורכי הנושא והמוקד הנבחר. דגש מושם על פעילות המחקר העצמאית של התלמידים במסגרת שיתוף פעולה צוותי במהלך הלימוד. מתקני ניסוי מסופקים על ידי המעבדות של מחלקות האימון הספציפי. פעילות ההוצאה לאור מיושמת בכתבי עת מדעיים ידועים. חלק בלתי נפרד ממחקרי הדוקטורט הוא השתתפות פעילה בכנסים.


תיאור קריטריונים לאימות והערכה

בחינת הקבלה נערכת מול הוועדה בדמות ראיון בעל-פה, ובוחנת את יכולתו של התלמיד לעבודה מדעית בתחום.

הוועדה מעריכה:

 1. איכות פרויקט הדיסרטציה - הפרויקט חייב להיות המבנה הבא:
  מבוא, מחקר ספרותי, המטרה / ים של העבודה ועל בסיס סוג ומיקוד המיקוד של הפרויקט גם קביעת ההיפותזה ומתודולוגיה.
  המספר המרבי של נקודות עבור הפריט כולו - 20 נקודות.
 2. הקשר של הנושא למיקוד המחקר של מקום העבודה ובמיוחד למומחיות של היועץ הפוטנציאלי ומחקריו - חייב להיות עקביות ברורה של הנושא המוצע ומיקוד המחקר של מקום העבודה ושל המאמן היועץ ( המועמד מתייחס לנושא מסוים או אפילו למיקום ספציפי במישרין של פרויקט המחקר הנוכחי או הקרוב, יוצר קשר עם היועץ הפוטנציאלי מראש ולהתייעץ עם פרויקט הדיסרטציה המתוכנן עימו, הפרויקט בנוי במיוחד על פעילויות מחקר קודמות של מקום העבודה).
  מידע על יועצים ניתן למצוא בכתובת https://is.cuni.cz/studium/eng/skolitel/index.php?do=skolitele
  המספר המרבי של נקודות עבור הפריט כולו - 20 נקודות.
 3. פעילויות מקצועיות קודמות בתחום הביומכניקה - נבדקות הן פעילויות קודמות הקשורות לפרויקט, עדיפות פעילויות הוצאה לאור - כתב עת השפעה - 10 נקודות, SCOPUS - 8 נקודות, ERIH - 6 נקודות, יומן ביקורת עמיתים ומצגת פעילה בכנס מדעי של סטודנטים או כנס מדעי אחר - 4 נקודות.
  מספר הנקודות המלא יתקבל על ידי המועמד אם הוא המחבר הראשון; אם הוא מחבר המשנה השני, אזי הוא יקבל 75% אם הוא / ה שותף שלישי, יקבל 50% עבור הפריט המתאים ואם הוא הרביעי או יותר מחבר משותף / הוא יקבל 25%.
  מספר הנקודות המרבי עבור הפריט כולו - 10 נקודות.
 4. איכות הצגת הפרוייקט ותגובתו לשאלות חברי הוועדה.
  מספר הנקודות המרבי עבור הפריט כולו - 10 נקודות.

כל חבר בוועדה מעריך את סעיף 1 בהערכת נקודה בטווח של 0-20, סעיף 2 בטווח של 0-20 נקודות, סעיף 3 בטווח של 0-10 נקודות, סעיף 4 בטווח של 0- 10 נקודות. לכן, המספר המרבי של נקודות ממבקר אחד הוא 60. ממוצע אריתמטי מחושב מנקודות שהוקצו על ידי חברי הוועדה. העיגול יבוצע למספר השלם הקרוב ביותר - לערכים 0.0-0.49 למטה ולערכים 0.50-0.99. סדר המועמדים ייקבע על פי הציון הסופי. סף הקבלה המינימלי הוא 30 נקודות.


תנאי כניסה

הקבלה ללימודי הדוקטורט מותנית בהשלמה מוצלחת של תכנית לימודים לתואר שני.

שיטת אימות:


ספרות מומלצת, שאלות לדוגמה

ספרות מומלץ על ידי יועצים פוטנציאליים בודדים. זה מבוסס על המוקד הצפוי של עבודת הדוקטורט ועל בתחום הביומכניקה שבה העבודה תתבצע. הרשימה הנוכחית של היועצים ממוקמת בכתובת https://is.cuni.cz/studium/eng/skolitel/index.php?do=skolitele (השתמש במסנן בכניסה לתוכנית הלימודים והזן "ביומכניקה 4BM"). לבחירת יועץ פוטנציאלי ניתן להתייעץ במחלקה למדעים או עם יו"ר מועצת המנהלים של ביומכניקה או עם ראש מחלקת ההדרכה הספציפית.


פרופיל בוגר

בוגר הדוקטורט בביומכניקה מוכן מבחינה מקצועית. הוא בעל הידע והמיומנויות הדרושים לפתרון סוגיות מדעיות ומחקריות הנוגעות למחקר בסיסי ויישומי, כמו גם לתחומים אחרים של מחקר ופיתוח, שבהם מעורב ביומכניקה. במסגרת ההתמחות שלו, הבוגר הוא המוסמך לתקשר עם הקהילה המדעית. יש לו גם מיומנויות חדשניות, יושרה אקדמית ומקצועית, ומתבונן בערכים אתיים בעבודת המדע. פעילויות הפרסום שלו משקפות את יכולת הניתוח הקריטי וכן הערכה וסינתזה של רעיונות מקיפים חדשים בתחום הביומכניקה. בוגר מוסמך ביותר עבור מקום עבודה מיוחד במפעלים החינוכיים ובמדינה או במינהל הציבורי.


סיכוי קריירה

בוגרי הדוקטורט של ביומכניקה בתחום הבינתחומי יכולים למצוא את יישומם בעיקר בתחום המדע והמחקר, בחינוך ובתחום הספורט, במקומות עבודה פיזיותרפיים ובמעבדות מוסמכות. תחום חשוב נוסף של היישום הוא תחום הניהול הממשלתי ותחום העסקים וגם בתחום חוות הדעת.

עדכון אחרון: מרץ 2020

אודות בית הספר

Faculty of Physical Education and Sport is one of the seventeen faculties based on the venerable Charles University.

Faculty of Physical Education and Sport is one of the seventeen faculties based on the venerable Charles University. קרא פחות