Charles University Protestant Theological Faculty

מבוא

קרא את התיאור הרשמי

ה פקולטה התאולוגית פרוטסטנטית (במקור נקרא פקולטה התאולוגית הפרוטסטנטית הוס צ'כוסלובקיה) נוסדה בפראג ב -28 באפריל 1919. בתקופה שקדמה למלחמת העולם הראשונה, היו מגבלות רבות על הפרוטסטנטים בצ'כיה (שהיו חלק הקתולית אוסטריה בזמנו) ומועמדים נאלץ המשרד לנסוע לווינה ללמוד. עם הקמת המדינה הצ'כוסלובקית החדשה לאחר המלחמה הגיעה חופש דת מלא.

רפורמה ופרוטסטנטי הלותרנית מאוחד כדי ליצור את הכנסייה האוונגלית של אחים צ'כיים, ואחת מפעולותיה הראשונות היה להקים פקולטה לתיאולוגיה פרוטסטנטית להכשיר סטודנטים לתיאולוגיה שלה ושל מכנסיות אחרות. בשנה הראשונה לקיומה בפקולטה היו 14 תלמידים, אך מהר מאוד גדל ל -78 בשנת 1923 ו -160 בשנת 1929. נשים החלו ללמוד בפקולטה בשנת 1922; ומספרם עלה באופן משמעותי לאחר הסינוד של הכנסייה האוונגלית של אחים צ'כיים החליט להסמיך נשים למשרד בשנת 1953. בימי הכיבוש הגרמני הפקולטה נסגרה, יחד עם רוב מוסדות אחרים להשכלה גבוהה, אבל זה חדש את פעילותה כאשר מלחמת העולם השנייה הסתיימה. בשנת 1949-1950 היו 230 תלמידים.

בשנת 1950 המדינה הקומוניסטית החליטה כי הפקולטה צריכה להיות מחולקת לשתי אסכולות: הפקולטה התאולוגית הוס לסטודנטים מהכנסייה ההוסיטים צ'כוסלובקיה, והפקולטה התאולוגית הפרוטסטנטית קומניוס לסטודנטים מן הכנסייה האוונגלית של אחים צ'כיים הכנסיות הקטנות. בתקופת השלטון הקומוניסטי בפולין הפקולטה קומניוס חוו קשיים רבים ומספר התלמידים ירד אל מתחת ל -100. במשך רוב 1950 ו -1960 הדיקן היה התיאולוג הפרוטסטנטי הצ'כי המוביל יוסף Lukl Hromádka. לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי ב -1989, הזדמנויות חדשות נפתחו הפקולטה קומניוס. חלה עלייה עצומה במספר התלמידים. בשנת 1990 בפקולטת קומניוס שולבה צ'ארלס אונ' ועל שמם הפקולטה התאולוגית הפרוטסטנטית. בשנת 1995 היא עברה הנחות גדולות יותר על מקומו הנוכחי. בשנים 2007-2008 הפקולטה היו כ -500 תלמידים ו -25 כמה סגל ההוראה.

פקולטה חותם סמל

תחשוב - חוק - דבר: תיאולוגיה כמו מלח

כמה הרהורים על הסמל של Filipi פאבל הפקולטה כאשר הפקולטה התאולוגית הפרוטסטנטית פראג נוסדה בשנת 1919, מייסדיה היו מתמודדים עם משימה אחת קטנה, בנוסף לאלו מרכזיים רבים יותר: איך לייצג באופן סמלי המסורות הם בונים על ואת מטרות שהם מכוונים. לכן הם עיצבו סמל חדש, שעדיין משמש כיום את החותם של הפקולטה.

איך הוא הסמלי שלה להיות מובן?

במרכז עיצוב עגול אנו רואים גביע. זה מסמל בבירור מספיק על הקישור עם המורשת של הרפורמציה הצ'כית, במיוחד עם הרפורמציה הוטן, אשר מחדש קבלה של הגביע על ידי אנשים פשוטים בחגיגות של סעודת האדון. בשנת 1417 הפקולטה התיאולוגי כולו של אוניברסיטת פראג קרא הקודש תחת משני הסוגים, לוקח את הצד של המהפכה ובכך לסכן את עצם קיומה: בתוך שנה מועצת קונסטנס נסוגה רישיונו ללמד. בבחירת הסמל הזה, הפקולטה החדשה הראתה שהעבירה נעברה אל הגביע (עם כל זה עלול להיות כרוך) כשם ההוסיטים היה, כי הוא דוחה כל סוג של הקלריקליזם, כוללים קלריקליזם תיאולוגי.

במחצית העליונה של עיצוב עגול נוכל לקרוא את המילים בלטינית: sapere, AGERE, LOQUI, שפירושו באנגלית: לחשוב, לפעול, לדבר. המקור ההסטורי של המוטו הזה חוזר יאן העמוס Komenský (קומניוס), הבישוף האחרון של האחדות הישנה של אחים. הבחירה של תנאים אלה לבין האופן שבו הם קשורים זה לזה ניתן להבין ללא כל הסבר נוסף. תיאולוגית הפקולטה החדשה רוצה לטפח צריך להיות מלומד, מחייב משמעת אינטלקטואלית קפדנית; הוא צריך להיות מעשי, מוביל לפעולה; ולבסוף, זה צריך להיות מבוסס על דיאלוג, דוחה את כל אמצעי אחר של לשים על פני האמת מלבד Word. ההסדר שבו התנאים ממוקמים אולי מפתיע, עם "לדבר" במקום שלישי, ויצר את שיאו של המוטו. אבל את ההפתעה הזאת נעלמת כאשר אנו זוכרים את החשיבות העצומה הרפורמציה הצ'כית מצורפת חופש הדבר ה '. חופשי הכריז על Word משחרר הוא כשלעצמו "החופשי של פעולות" (אומניום אקטוס liberimus) והוא מסוגל לשחרר נצרות מהשבי הבבלי שלה. שוב ושוב, גם בתקופות של דיכוי הגדול, נוצרים פרוטסטנטים צ'כיה חוו את העובדה כי "דבר אלוהים אינו כבול" (2 טים. 2: 9), וכי להפך זה יוצר מרחב חופש הדיבור סביב עצמו. הבאים מחוץ ניסיון ומסורת זו, ממייסדי הפקולטה התחייבו הקמת הפקולטה כמפלט של חופש הביטוי, מושרשת חופש דבר ה '.

בחלק המרכזי של הסמל, על ימין ועל השמאל של הגביע, היא חידה בצורה של שני אזכורים במקרא - ויקרא 2:13 מארק 9:49. בשני קטעי המילה "מלח" (סאל הלטינית) היא להימצא. הקשר בין המוטו והציטוטים הכתוב מתבהרת כאשר אנו מבינים כי האותיות הראשונות של שלוש מילים במוטו (sapere, Agere, Loqui) יחד מהווים את המילה הלטינית SAL.

אבל מה יש תיאולוגית פקולטה תאולוגית לעשות עם מלח? מה הביאו קודמינו שבוחרים את העיצוב של הסמל לבחור שני קטעים אלה מקרבים במקומות רבים במקרא שבו המלח מוזכר? היום אנחנו יכולים רק לנחש הפרשנות הם התכוונו. אנחנו יכולים להיות עם זאת ודאות סבירה כי הגרסה של הציטוט ממארק שהם היו לפניהם הייתה אחד שאינו מובל החוצה אולי על ידי כתבי היד המקוריות, אך נמצאה לעתים קרובות תרגומים רפורמים של התנ"ך. לפי גרסה זו, את מילותיו של ישוע היו: "כל קרבה תהיה מלוחה עם מלח." אנו נדהמים לראות את העובדה כי בשני קטעי המילה "מלח" קשור קשר הדוק עם הרעיון של לקורבן עולה. ויקרא 02:13 מצווה: "והיית העונה כל הנפקות התבואה שלך עם מלח. אל תשאיר את מלח ברית אלוהיך מתוך הנפקות התבואה שלך. מוסיפים מלח לכל מה שאתה מציע. "תיאולוגיה כהתייחסות להקריב? האם המייסדים של הפקולטה רוצים להדגיש כי הפקולטה צריכה להמשיך להפנות את תשומת הלב שלה אל הליבה של המסר הנוצרי - הקרבה של ישו על הצלב? אולי. אבל אולי לא היה להם משהו אחר בראש כאשר הם תכננו את הסמל. לקבלה בשני ציטוטי מלח מכונה כמרכיב נוסף הופך מומס והתפזר ברחבי לקורבן העולה. וזה התמוססות עצמית עצמי פיזור הוא אחת הפונקציות הבסיסיות של תיאולוגיה. בקוראת בסימן שאלת אינסטינקטים משלו של שימור עצמי זה מחייב את כל החשיבה שלו, מתנהגים ומדברים לשירות של שני נוצריות אזרחיות, מזהיר ומגן עליהם מפני השחיתות של אגואיזם, ומעודד אותם לשרת אנוכי מי נחשבים בעלי חשיבות לפחות בעולם הזה. בדרך זו תיאולוגיה יכול לתרום את חלקו למען הבטחת כי משפחת האדם אינו מאבד את הממד של הכחשה עצמית וויתור מרצון, שבלעדיו לא לחיי כבוד האדם ולא קיום בשלום אפשריים.

מיקומים

פראג

כתובת
Protestant Theological Faculty
Charles University in Prague

Černá 9,
P.O.Box 529
CZ-115 55 Praha 1
Czech Republic

פראג, פראג, צ'כיה

מלגת Keystone

גלה את האפשרויות שהמלגה שלנו יכולה להעניק לך